Wnętrza

4 sposoby na rozjaśnienie ciemnego wnętrza

interior-design-437204_1280

Czy Twoje mieszkanie jest mało nasłonecznione? A może jedno z pomieszczeń wydaje się bardziej ciemne, niż pozostałe? Na szczęście, tego typu problemy często mają prostsze rozwiązania, niż kosztowne wybijanie nowych okien. Przedstawiamy kilka sposobów aby rozjaśnić wnętrze!

Jasne ściany
Zastanawialiście się kiedyś, oglądając film albo będąc na wycieczce, dlaczego Skandynawowie tak często malują ściany swoich mieszkań na bardzo jasne odcienie – na biało czy kremowo? Wcale nie jest temu winien brak fantazji! Pomalowane na jasno ściany sprawiają wrażenie, że pomieszczenie jest większe i jaśniejsze – a to ważne podczas długich nocy polarnych. Ten trik łatwo zastosować w naszych mieszkaniach. Chociaż często zarzuca się, że jasne farby są niepraktyczne i łatwo się brudzą, na rynku można już znaleźć takie, które będą odpowiadały najbardziej wyśrubowanym potrzebom, a optyczny efekt, jaki dają, jest warty zachodu.

wall-416062_1280
Szkło i lustra
Innym popularnym trikiem optycznie rozjaśniającym i powiększającym pomieszczenie jest wykorzystanie do tego celu dodatków ze szkła, luster, a także innych materiałów, od których powierzchni odbija się światło. Za dnia pozwala to maksymalnie wykorzystać światło słoneczne, a wieczorem czy w nocy – zaoszczędzić na oświetleniu sztucznym. Odbijające się promienie dotrą w różne zakamarki, a szkło to surowiec, który tak naprawdę nigdy nie wychodzi z mody.

Pastelowe barwy
Dodatki w pastelowych kolorach, np. narzuty, kapy, poduszki czy koce również sprzyjają rozświetlaniu ciemnych wnętrz. Ciepłe i jasne barwy odbijają światło, a przy tym tworzą sympatyczny, domowy nastrój. Szczególny efekt można osiągnąć wieczorem, gdy dodatkowo rozpalimy wonne świeczki. Rozwiązanie to uzupełnia dwa poprzednie, ale jeśli nie chcemy jakoś szczególnie przearanżowywać pokoju, możemy zastosować je samodzielnie.

Wyeksponuj okno
Często nieświadomie sami zaciemniamy pokój, zasłaniając okno ciemnymi roletami, czy ciężkimi zasłonami. Lepiej postawić na jaśniejsze barwy. Szczególnie modne i praktyczne są obecnie półprzezroczyste rolety, które zapewniają komfort prywatności, ale przy tym przepuszczają dużo światła, dzięki czemu w pomieszczeniu jest znacznie jaśniej.

architectural-389253_1280

 

Leave a Comment