Domowe gadżety

Wybór sprzętu do kuchni – czym się kierować?

kitchen-416027_1280

Wyposażając mieszkanie stajemy przed trudną decyzją wyboru sprzętów gospodarstwa domowego, a wybór nie jest łatwy patrząc na obecną ofertę rynkową. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie kryteria przyjąć przy wyposażaniu kuchni.

Cena
Niezależnie od tego co kupujemy, cena to jeden z podstawowych czynników wpływających na naszą decyzję. Sprzęty AGD w zależności od firmy, jak i oferowanych funkcjonalności, mogą znacznie różnić się między sobą ceną. Jako konsumenci powinniśmy pamiętać, że drożej nie zawsze znaczy lepiej. Przed podjęciem decyzji należy się zastanowić na jakich funkcjonalnościach naprawdę nam zależy, a które mają dla nas drugorzędne znaczenie. Kiedy już wybraliśmy konkretny model warto porównać jego cenę w różnych sklepach, czasem oferty są tak zróżnicowane, że uda nam się zaoszczędzić nawet kilkanaście procent ceny.

Parametry, funkcje, przydatność
Przed zainwestowaniem w jakikolwiek sprzęt kuchenny, warto poczytać i dowiedzieć się więcej o tym, czego od takiego sprzętu należy oczekiwać – a przy tym, czy jego parametry warte są poniesionych przez nas kosztów. W zakupowym szale łatwo ulec emocjom i kupić rzeczy, które nie są nam w ogóle potrzebne. Czy na pewno warto inwestować w drogą płytę indukcyjną, gdy w domu mamy przyłącze gazu? Czy na pewno potrzebujemy kuchenki mikrofalowej czy ekspresu do kawy, które uruchamiamy od święta, a przez resztę roku zbierają kurz? Co nam po drogiej lodówce z możliwością podawania schłodzonych napojów prosto z drzwi, gdy do działania wymaga ona tyle energii, że nasze rachunki za prąd znacznie wzrosną? Warto postawić sobie takie pytania przed zakupami.

blender-10933_640
Komfort użytkowania
Często kierując się ceną bądź designem danego sprzętu w ogóle nie zwracamy uwagi na jego użyteczność. Wadliwy projekt lub błąd producencki sprawia, że sprzęty są hałaśliwe, zużywają bardzo dużo prądu lub są po prostu kiepsko wykonane, a przez to mało trwałe. Warto sprawdzić przed zakupem te i inne aspekty, żeby po kilku miesiącach nasz zakup nie wylądował w piwnicy obok sokowirówki, kostkarki do lodu i maszyny do chleba.

Wygląd
Od kilku lat konsumenci przywiązują coraz większą wagę do wyglądu sprzętu, który zamierzają kupić. AGD musi dziś nie tylko charakteryzować się konkretnymi parametrami, ale również odpowiadać gustom coraz bardziej wymagających klientów i pasować do ogólnej stylistyki całej ich kuchni. Wybranie sprzętów od jednego producenta często pozwala nam podkreślić swój styl i smak a także uzyskać spójność koncepcji kuchni.

Leave a Comment