Klimatyzacje i grzejniki

Czy warto mieć kominek?

ethanol-burner-401695_1280

Myśląc o kominku w domu wyobrażamy sobie siebie w fotelu z książką w chłodny, zimowy wieczór czy też romantyczny wieczór z drugą połówką w blasku płomieni. Czy jednak inwestowanie w kominek jest ekonomicznie opłacalne? Zbyt pochopnie podjęta decyzja może okazać się nietrafiona a my będziemy mieli poczucie straty pieniędzy. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania tj. kiedy warto wybudować kominek a kiedy lepiej zrezygnować z tego rozwiązania, oraz z czym wiąże się posiadanie kominka.

Zakup i instalacja
Chociaż sama instalacja kominka nie jest procesem szczególnie skomplikowanym to koszt zakupu wszystkich niezbędnych części może nas niemile zaskoczyć. Należy pamiętać, że kominek służy nie tylko zapewnieniu przyjemnej atmosfery, ale często jest traktowany jako jedno (a czasem nawet jedyne) ze źródeł ciepła w domu. Dlatego ważne jest prawidłowe przyłączenie go do instalacji grzewczej, a ponadto wzmocnienie podłogi i fundamentu pod samym kominkiem, jak i doprowadzonym do niego kominem. Jako że kominek ma być również estetyczny, trzeba się liczyć z pewnymi wydatkami na obudowę kominkową. Łączne koszty budowy kominka mogą sięgać od 10 000 do nawet 30 000 złotych. Jednak pomimo wysokich kosztów budowy, kominek w długofalowej perspektywie może okazać się jednym z najtańszych źródeł ciepła w domu.

Czym opalać?
Podstawowym materiałem spalanym w kominku jest drewno. Pozwala to znacznie ograniczyć koszty, ponieważ drewno nie jest szczególnie drogie, a w niektórych przypadkach – np. jeśli uprawiamy na naszej działce drzewa na opał – niemal darmowe. Ważne jest, żeby sprawdzić, czy w kominku możemy palić czymkolwiek innym – większość producentów nie pozwala np. na palenie w nich węglem, bo ten wytwarza znacznie wyższą temperaturę, co grozi deformacją żeliwa, a w skrajnych wypadkach pożarem. Musimy także pamiętać, że spalanie tworzyw sztucznych jest zabronione, a poza tym także groźne dla zdrowia.

Czy w kominku zawsze widać płomienie?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak i nie. Współczesne kominki są wyposażone dla bezpieczeństwa w szybkę, która, jeśli niewłaściwie konserwowana, szybko pokrywa się sadzą. Jeśli będziemy ową szybkę porządnie czyścić, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby cieszyć się widokiem płomieni. Jeśli nie, musimy liczyć się z tym, że o tym, że w kominku coś się pali, będzie nas informowało głównie trzeszczenie płonącego drewna.

fireplace-416042_1280

Leave a Comment