Domowe gadżety

Szezlong – inspirujący fotel w mieszkaniu

couch-447484_1280

Szezlongi doceniano na paryskich salonach już na przełomie XVI i XVII wieku, ale dopiero w wieku XVIII te wygodne meble zadomowiły się w całej Europie. Ich uwspółcześnione wersje wracają obecnie do łask – nie tylko ze względu na komfort, ale także dlatego, że są po prostu bardzo stylowe i eleganckie, a jednocześnie pasują do wielu stylów wystroju wnętrz.

Szezlong – z francuskiego chaise longue czyli po prostu „długie krzesło” – miał pierwotnie formę podłużnej leżanki i służył przede wszystkim do dziennego wypoczynku, często jako miejsce drzemki, ale umieszczano go również w salonach i bibliotekach, a w skrajnych przypadkach także w jadalniach, gdzie pozwalały imitować rzymski styl spożywania posiłków – półleżąc. Szezlongi były meblami wygodnymi i stylowymi – i obie te cechy producenci starają się łączyć w ich uwspółcześnionych wersjach.

Nowoczesne szezlongi świetnie nadają się do popołudniowego wypoczynku po pracy, szkole czy treningu. Ich ergonomiczny projekt pozwala na ułożenie ciała w komfortowej pozycji półleżącej z lekko ugiętymi kolanami. W ten sposób nie obciążamy kręgosłupa ani układu mięśniowego, który jest w zasadzie całkowicie rozluźniony. Dzięki temu czytanie czy oglądanie telewizji nie męczy niepotrzebnie naszego organizmu.

Szezlongi sprawdzą się w mniejszych mieszkaniach, gdzie mogą zastąpić fotel czy mniejszą sofę. Ich miejsce jest w tych pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu, czy jest to duży pokój w mieszkaniu w bloku, czy przestronny salon w domku jednorodzinnym. Dodatkowo, szezlong ma charakter mebla ozdobnego – nie musi pasować kolorem do stołu, fotela, zasłonek czy czegokolwiek, a wręcz nie powinien. Wyrazisty kolor, ciekawa faktura, czy eleganckie wykończenie szezlongu świadczą o jego walorach estetycznych.

 

Leave a Comment