Wnętrza

Sypialnia w stylu feng shui

buddha-611561_1280

Feng shui (wym. Fen szuei), to powszechnie znany sposób aranżacji wnętrz w taki sposób, aby zmaksymalizować dobrą energię w pomieszczeniu. Filozofia feng shui pochodzi z Dalekiego Wschodu i oznacza „Wiatr i woda”, dekorując wnętrze należy skupić się na osiągnięciu maksymalnego komfortu, harmonii i ergonomii. Nie chodzi tu w żadnym wypadku o jakieś sztywne ramy stylistyczne, których należy się bardzo ściśle trzymać, urządzając swój dom. Feng shui w wystroju wnętrz to po prostu, w uproszczeniu, zbiór wskazówek, które sprawią, że wnętrza te stworzą po prostu lepszą przestrzeń do życia.

Czy warto wprowadzać feng shui do sypialni?
Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu. To tam regenerujemy się po dniu ciężkiej pracy, wypoczywamy, „ładujemy baterie”. Dlatego też wprowadzenie tam elementów, które sprawią, że poczujemy się bardziej komfortowo, jest jak najbardziej pożądane. Zharmonizowana przestrzeń sprzyja lepszemu wypoczynkowi, co na pewno doda nam sił na kolejny dzień pełen wrażeń.

Podstawy feng shui w sypialni
Feng shui to komfort i harmonia. Dlatego warto zadbać przede wszystkim o to, żeby sypialnia była przytulna. Warto postawić na poduszki i narzuty, zasłony z miękkich materiałów – wszystko, co sprawi, że nie będziecie chcieli opuszczać tego pokoju. Istotna jest miękka wykładzina, po której można chodzić boso. Dobrym pomysłem będą np. puchowe dywany, chociaż jeśli wyda się nam to przesadą, mogą je zastąpić mniejsze dywaniki z przyjemnego w dotyku materiału, rozmieszczone po obu stronach łóżka. Jeśli chodzi o łóżko, w żadnym wypadku nie może ono stać przysunięte bokiem do ściany. To żaden komfort, kiedy partner musi przeskakiwać nad drugą osobą, żeby położyć się na swoim miejscu, a i zasada „kto pierwszy, ten pod ścianą” niekoniecznie wiąże się z poczuciem harmonii. Łóżko powinno stać wezgłowiem do ściany, tak, żeby obie osoby miały do niego łatwy dostęp. Odradza się spanie na rozkładanej kanapie. Dodatkowo, jeśli podążamy zgodnie z filozofią feng shui, łóżko i pościel powinny być nowe, a nie odziedziczone, ponieważ przedmioty zachowują energię swoich poprzednich właścicieli na długi czas.

bedroom-410633_1280

Według feng shui, oświetlenie w sypialni nie może być zbyt mocne. Ciekawym pomysłem będą abażury czy klosze obciągnięte tkaniną, które nieco stłumią światło. Również szkło mleczne jest dobrym rozwiązaniem. Kolory ścian powinny być stonowane, a dodatki – nie stanowić głównych bohaterów przestrzeni. Dlatego stawiamy w tym względzie na umiar, podążając raczej w stronę wyrafinowania, niż przepychu.

Tego nie rób
Jeśli chodzi o to, czego nie należy robić, to w poczet takich rzeczy wchodzi stawianie w sypialni zdjęć. Feng shui traktuje je jak swego rodzaju energetyczne przekaźniki, przez które podświadomie będziecie mieć wrażenie, że ktoś jest z wami w pokoju. Należy również uważać na rośliny – chociaż wiele z nich, np. paprocie czy skrzydłokwiaty, sprzyja naszemu zdrowiu, według feng shui konkurują one z nami o energię i z tego powodu możemy czuć się mniej wypoczęci, niż by się wydawało.

 

Leave a Comment