Domowy ogród

Jak dbać o storczyki?

orchid-629961_1280

Kwiaty to jeden z podstawowych elementów dekoracji mieszkań. W ostatnich latach storczyki zyskały na popularności i obecnie możemy spotkać je w prawie każdym polskim domu. Popularyzacji storczyków w Polsce nie zaszkodził nawet fakt, ze jako kwiaty pochodzące z innego klimatu wymagają więcej uwagi niż tzw. kwiaty-drzewka jak np. juki czy draceny. Jak wybrać i dbać o storczyki w naszym mieszkaniu? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania w poniższym artykule.

baby-orchids-634824_1280

Jak kupić idealny kwiat
Ważne decyzje podejmujemy już przy zakupie storczyków. Chociaż cena bywa kusząca, nie zawsze warto kupować młodsze okazy. Często lepiej postawić na te starsze, które są już bardziej wytrzymałe. Najlepszy będzie taki storczyk, który ma już rozwinięte kwiaty. Koszt takiej inwestycji w upiększenie domowego ogniska nie powinien przekroczyć 50-60 złotych.

Warunki dla storczyka
Storczyki lubią światło rozproszone. Najlepiej postawić je na parapecie okna wychodzącego na zachód lub wschód. Jeśli storczyk ma stać po stronie południowej, należy zapewnić mu osłonę przed silnymi promieniami słońca. Jeśli mamy słabo oświetlone mieszkanie, ustawianie storczyka na oknie po stronie północnej mija się, niestety, z celem. Jako że storczyki nie są rodzimym gatunkiem polskiej flory, nie są przyzwyczajone do naszych warunków atmosferycznych, dlatego nie wystawiamy ich na balkon czy taras. Nie należy również przesadzić z podlewaniem. Kwiaty te lubią wodę letnią, ale dopiero wtedy, kiedy podłoże już wyraźnie przeschnie. Podlewamy z umiarem, tak, aby na podstawce doniczki nie zostawała woda. Inaczej ryzykujemy gniciem korzeni. Uważać należy z drugiej strony na suche powietrze – niewłaściwa wilgotność powietrza szkodzi tym kwiatom. Dobre wietrzenie jest też ważne, aby uniknąć rozwojowi chorób, pleśnieniu, czy gniciu korzeni. Możemy storczykom nieco pomóc, jeśli chcemy, żeby zjawiskowo kwitły. W kwiaciarniach można dostać gotowe nawozy w płynnej postaci, którymi można – po rozcieńczeniu – podlewać nasze kwiaty. Na taki ruch możemy zdecydować się szczególnie po zimie, ale także latem.

orchid-446764_1280

Storczyki przycinamy, kiedy kwiaty całkiem opadną. Należy przyciąć tę gałązkę, na której rosły, nieco ponad trzecim oczkiem. Wtedy roślina się mocni. Dodatkowo, jeśli chcemy, żeby storczyk pięknie zakwitł, warto pozwolić mu latem „odpocząć” – podlewając obficie, aby przepłukać ziemię, dostarczyć nieco nawozu i przenosząc na kilka tygodni w chłodniejsze miejsce. Chociaż roślina na początku tego procesu może wyglądać mizernie, z pewnością się to zmieni!

Leave a Comment