Porady architektów

Mały i funkcjonalny przedpokój

house-664673_1280

W dzisiejszych czasach mało uwagi poświęca się przedpokojom, a to przecież pierwsze, co widzimy my i nasi goście, wchodząc do mieszkania. Wielu z nas mieszka obecnie w blokach wielorodzinnych, w których jest to zwykle małe i niedoświetlenie pomieszczenie, w którym na dodatek trudno ustawić jakiekolwiek meble, nie powodując przy tym efektu zagracenia. Na wszystko jest jednak sposób!

Wielofunkcyjne sprzęty
Mając mały przedpokój, nie możemy sobie pozwolić na zakupowe szaleństwo w sklepie meblowym z prostej przyczyny – nie będziemy mieli gdzie tego wszystkiego poustawiać. Z tego powodu warto postawić na sprzęty wielofunkcyjne, takie jak np. siedzisko ze skrzynią, czy szafka na buty, w której zainstalowano dodatkowo szuflady. Jeśli nad taką szafką powiesimy lustro, a na niej postawimy kwiatka, stworzymy bardzo przyjemny kącik, który nie zajmie dużo miejsca. Warto również pomyśleć nad wracającym ostatnimi czasy do łask pawlaczem, który pozwoli nam schować dużo rzeczy ponad naszymi głowami – a więc tam, gdzie raczej rzadko spoglądamy.

Jasna kolorystyka
Triki rozświetlające i optycznie powiększające małe pomieszczenia mają jak najbardziej zastosowanie w małych korytarzach. Jasne ściany, duże lustro, punktowe sztuczne oświetlenie – wszystko to ma wpływ na nasze postrzeganie przestrzeni. Również pastelowymi kolorami możemy poczynić prawdziwe cuda. Lepiej będzie zrezygnować z ciemnych barw, takich jak czerń czy głęboki brąz. Sprzyjają one wrażeniu zagracenia, a dodatkowo pochłaniają tak cenne w małym przedpokoju światło.

furniture-608540_1280

Umiar
Jak zawsze, kluczowy dla zagospodarowania małych przestrzeni jest umiar. Inspiracje warto czerpać z nowoczesnych stylów urządzania mieszkań, które stawiają na przestronność i praktyczność. Charakteryzujący się obfitością dodatków styl rustykalny, czy skupiający na sobie całą uwagę styl pop-artowy niekoniecznie sprawdzą się w przedpokoju – wyda się on znacznie mniejszy, niż jest naprawdę, a i cały wysiłek włożony w takie zaaranżowanie przestrzeni pozostanie raczej niezauważony i niedoceniony przez naszych gości.

Leave a Comment