Porady architektów

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

living-room-421842_1280

Styl skandynawski to obecnie jeden z najpopularniejszych stylów wystroju mieszkania. Jego prostota, a zarazem ponadczasowa elegancja zjednały mu wielu zwolenników wśród tych, którzy cenią przede wszystkim funkcjonalność i praktyczność, przedkładając te cechy ponad krzykliwe kolory i mnogość, nie zawsze przecież potrzebnych, dodatków.

Wyznaczniki skandynawskiego stylu
Specyficzne warunki naturalne panujące na północy Europy nie pozostały bez wpływu na mieszkaniowy gust Skandynawów. Długie noce i panujący na zewnątrz chłód sprzyjają stosowaniu jasnych i stonowanych kolorów. Na ścianach króluje biel, beż i podobne odcienie, nieznacznie tylko przełamane parkietem czy panelami z jasnego drewna. Również meble najczęściej wykonane są z jasnych odmian drewna, takich jak sosna. Ciężkie, ciemne, dębowe regały do takiego wnętrza z pewnością nie będą pasować.

Bliskość natury
Jedna z najbardziej oczywistych cech skandynawskiej kultury – powinna odzwierciedlać się w doborze materiałów. Tworzyw sztucznych czy syntetycznych materiałów należy raczej unikać. Dużo drewna czy wełny sprawi, że typowo surowe wnętrze stanie się znacznie przytulniejsze. O ile zasłony czy firany są w skandynawskich domach rzadkością, o tyle my możemy zdecydować się na zasłony lniane, zapewniając sobie komfort prywatności, a jednocześnie nie wprowadzając wielkich zmian do założeń stylu, na który się zdecydowaliśmy.

bedroom-421848_1280

Paleta barw i światło
Monotonię bieli można przełamać granatowymi, brązowymi, purpurowymi, czarnymi czy szarymi dodatkami, takimi jak koce, narzuty, dywany, czy ozdobne poduszki. Na jaskrawożółtą sofę czy obrazy w stylu pop-art nie ma tu miejsca – unikamy szaleństw. W skandynawskich wnętrzach ważne jest to, żeby wydawały się jasne i przestronne nawet kiedy takie nie są – dlatego jeśli np. nie mamy dużych okien, zadbajmy o dużo sztucznego oświetlenia w ciepłym odcieniu, a jeśli nasze mieszkanie ma stosunkowo mały metraż, nie próbujmy za wszelką cenę upchnąć wszystkiego w jednym pokoju i zrezygnujmy z niepotrzebnych bibelotów. Dzięki temu dosyć surowy wystrój nie będzie przytłaczający.

 

Leave a Comment