Klimatyzacje i grzejniki

Ogrzewanie podłogowe

architecture-563614_1280

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze z uwagi na oszczędność miejsca i wysoką efektywność. Argumenty o niższych kosztach przy wyższej estetyce przekonują wielu. Jednak pozostaje pytanie na jaki rodzaj ogrzewania podłogowego się zdecydować przy coraz szerszym wyborze na rynku produktów grzewczych? Czy warto w ten sposób ogrzewać cały dom? Czy lepiej wybrać ogrzewanie wodne, czy postawić na elektryczne? Na te dylematy postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Wodne czy elektryczne?
System wodnego ogrzewania podłogowego składa się z sieci rur w warstwie betonu pokrywającej podłogę. Przez rury te przebiega podgrzewana przez kocioł woda. Ogrzewanie elektryczne może mieć formę kabli z cienkiego drutu albo specjalnych mat grzewczych czy folii z drutem aluminiowym. Systemy elektryczne są tańsze w montażu, szczególnie ze względu na to, że ogrzewanie wodne wymaga instalacji kotła – a więc w praktyce wyposażenia całej kotłowni. Koszt kotła jest uzależniony od tego, czym go zasilamy – kotły olejowe czy gazowe wymagają dobudowy komina, co dodatkowo podnosi koszty. Z drugiej strony instalacja pompy ciepłej – chociaż znacznie droższa, zwraca się później niskimi kosztami eksploatacji – niższymi niż przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego zasilanego prądem bezpośrednio.

the-interior-of-the-254577_1280

Czy instalować ogrzewanie podłogowe wszędzie?
Jako, że specyfiką ogrzewania podłogowego jest stosunkowo niewielka możliwość kontrolowania temperatury w pomieszczeniach – długie nagrzewanie, ale i długotrwałe uczucie ciepła – nie powinno się go instalować w pomieszczeniach, w których przebywamy rzadziej i w których ogrzewanie można by wyłączyć dla oszczędności. Również pomieszczenia, w których większa część podłogi jest zastawiona ciężkimi meblami, powinniśmy ogrzewać innymi technologiami – ciężkie meble są w stanie znacznie zmniejszyć efektywność obydwu systemów podłogowych. Z drugiej strony, ogrzewanie podłogowe może znacznie poprawić komfort cieplny w łazience, np. po kąpieli, mimo że przecież nikt nie przebywa tam cały czas.

Właściwa izolacja to podstawa
Właściwa izolacja instalacji grzewczej jest szczególnie ważna. Ogrzewanie wodne sprawdza się za pomocą próby ciśnieniowej, kable grzewcze natomiast sprawdzamy pod kątem oporu izolacji. W ten sposób można sprawdzić, czy nie zostały one uszkodzone w trakcie montażu. Niewłaściwe izolowanie systemów podłogowych może doprowadzić do ich nieprawidłowego działania, a więc, prosto ujmując – strat finansowych. Dlatego też należy przywiązywać szczególną uwagę do prawidłowej instalacji ogrzewania tak, aby móc się nim cieszyć jak najdłużej.

Leave a Comment