Domowy ogród

Najzdrowsze rośliny do naszego domu

spathiphyllum-100785_1280

To, że rośliny sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu, nie jest żadnym sekretem. Część z nich działa jak naturalny filtr, inne pomagają utrzymać właściwą wilgotność, wreszcie wiele z nich swoim zapachem po prostu poprawia nastrój wszystkich domowników. Które rośliny warto mieć w domu? Sprawdź w naszym artykule!

Skrzydłokwiat (Spatiphyllum floribundum)
Skrzydłokwiat to jedna z popularniejszych roślin, jakie możemy spotkać w polskich domach. Nie jest on szczególnie wymagający w uprawie, a jego intensywnie zielone liście i piękne białe kwiaty to prawdziwa ozdoba każdego wnętrza. Skrzydłokwiat pochodzi z Ameryki Południowej i, jak większość tropikalnych roślin, działa jak naturalny nawilżacz powietrza. Właściwie podlewany, jest w stanie odparować nawet dwa litry wody w ciągu doby. Dodatkowo, jest naturalnym filtrem – pochłania alkohol, benzen i aceton, a wedle filozofii wschodu, wprowadza także pozytywną energię do pomieszczenia. Skrzydłokwiat powinniśmy jednak trzymać poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych, ponieważ spożycie kwiata czy liścia może skończyć się poważnym zatruciem.

spathiphyllum-53063_1280
Paprocie (Nefrolepis)
Chociaż paproć nie jest imponująca w swym wyglądzie, i wbrew legendom nie kwitnie, to niezależnie od gatunku posiada właściwości na które warto zwrócić uwagę. Kwiat paproci pozytywnie wpływa na mikroklimat w naszym domu, ponieważ ujemnie jonizują powietrze co pomaga nam łatwiej się zrelaksować. Dodatkowo, zwiększają wilgotność powietrza i wydzielają ogromne ilości tlenu dzięki swoim pokaźnym liściom. Sprzyjają też dodatkowej filtracji, dlatego warto umieścić je w pomieszczeniach, w których się relaksujemy, ale także nad komputerem czy telewizorem, byle z dala od ich układów chłodzących, żeby nie narażać jej na przesuszenie.

Nephrolepis_exaltata_a1

Dracena (Dracaena fragrans)
Dracena dzięki swojej prostocie uprawy jest jedną z najpopularniejszych roślin w naszych domach. Poza wspomnianą łatwością utrzymania, roślina ta charakteryzuje się bardzo pozytywnym wpływem na nasze codzienne otoczenie. Jedną z podstawowych zalet draceny jest usuwanie niektórych trucizn z powietrza np. ksylenu (składnik lakierów i środków do konserwacji drewna), toluenu (składnik klejów i detergentów) czy tlenku węgla, który jest szczególnie groźny w okresie zimowym. Dracenę podlewamy rzadko, nie wymaga też ona szczególnie dużo światła i generalnie trudno jej zaszkodzić, dlatego dobrze przyjmie się nawet w bloku.

Dracaena_deremensis2
Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)
Zielistka, tak jak Dracena charakteryzuje się łatwością uprawy, jest ona również naszym sprzymierzeńcem w walce z truciznami zawartymi w powietrzu. Jest to również roślina przyjazna alergikom, gdyż nie rozpyla wokół siebie alergennych pyłków oraz może zneutralizować toksyny, takie jak metanal czy benzen. To co odróżnia Zielistkę od draceny, to przede wszystkim znacznie mniejsza powierzchnia niezbędna do prawidłowego rozwoju, dlatego jest ona szczególnie polecana osobom mieszkającym na niewielkim metrażu. Wadą rośliny jest jednak to, że im jest starsza, tym gorsze wrażenie wizualne robi.

Grünlilie
Anturium (Anthurium andraeanum)
Anturium jest bodaj najbardziej wymagające w uprawie ze wszystkich pozycji na naszej liście, ale rekompensuje to imponującym kwiatostanem oraz właściwościami. Wymaga dużych ilości wody i wilgotności powietrza, ale w zamian wydziela bardzo duże ilości tlenu. Dodatkowo, podobnie jak jego daleki krewny, skrzydłokwiat, oddaje znaczne ilości wody, którą go podlejemy, wpływając na korzystny mikroklimat w naszym mieszkaniu. Anturium jest jednak słabsze w wychwytywaniu toksyn z powietrza. Na rynku dostępnych jest wiele kultywarów anturium; warto zapytać kwiaciarza o taki, który najlepiej przyjmie się w naszym mieszkaniu.

flower-183195_1280

Leave a Comment